tmedia
Main content

Latest Videos

My First: Adam Saad

5:00pm  Jul 27, 2016

SUNS TV: Tom Nicholls

2:27pm  Jul 27, 2016

SUNS TV: Homeless Connect Launch

11:24am  Jul 27, 2016

SUNS TV: Jarrad Grant

4:58pm  Jul 26, 2016

Talent_academy_banner.jpg

The Gold Coast SUNS Talent Academy is an innovative program that provides young athletes with a unique opportunity to participate in a first class sport and education experience facilitated by AFL Queensland and the Gold Coast SUNS.

The Gold Coast SUNS Talent Academy is a multi-level coaching program for aspiring players aged between 12 and 18 years. It forms a key stage in the pathway from junior sport through to a possible career as an AFL player at the highest level – without leaving Queensland.

The Academy caters for young athletes in the Northern NSW and Gold Coast region as well as Far North Queensland (Rockhampton to Cape York).

The Academy features four levels, beginning with the youngest players emerging from the Future Stars program at Year 7, right up to the U18 level where the best will represent Queensland in the national championships.

Once a part of the Academy, each participant will experience best practice learning, facilities and facilitators in a sports environment.

Levels and Selection

Level One: Queensland State U14 Championships and the AFL Future Stars Program from the previous calendar year.

Level 1

 

 

Lachlan

Jolley

2/01/02

Jamie

Whitehead

14/01/02

James

Smith

17/01/02

Mitchell

Bell

8/02/02

Sam

Hope

9/02/02

Jake

Parker

12/02/02

Alex

Fry

3/03/02

Max

Levis

5/03/02

Ethan

Schwerdt

28/03/02

jackson

Row

29/03/02

Nathan

Rana-Smith

9/04/02

Max

Pescud

13/04/02

Bailey

Reeves

17/04/02

Shaye

Walsh

7/05/02

Ben

Morgan

8/05/02

Matthew

Gloster

15/05/02

Clay

Daly

12/06/02

Samuel

Hilton-Joyce

20/06/02

Callum

Vandendriest

21/06/02

Ethan

Hunt

2/07/02

Bryce

Milford

8/07/02

Aiden

Fyfe

16/08/02

Mackenzie

Riddle

7/09/02

Rhys

Nicholls

30/09/02

Harrison

Tonks

11/10/02

Mitchell

Bird

6/01/03

Level 1

 

 

Ryan

Sergi

13/01/03

Jye

Lockett

17/01/03

Connor

Vincent

2/02/03

Milo

Bisogni

23/02/03

Cody

Harrison

24/02/03

Diesel

Drury

25/02/03

Nick

Tyson

26/02/03

Brinn

Little

14/04/03

Jed

Foggo

13/05/03

Kahn

Balshaw

4/06/03

Taj

Bischa

11/06/03

Max

Salisbury

24/06/03

Tyler

Ashcroft

2/07/03

Samuel

Morgan

17/07/03

Bodhi

Uwland

25/07/03

Jimi

Ladd

8/08/03

Luke

Coombes

19/09/03

Jake

Weir

24/09/03

Kesh

Raju

25/09/03

Seamus

Robinson

30/09/03

Brayden

Taylor

11/10/03

Luke

Helmore

26/10/03

Hamilton

Howard

9/12/03

Finn

Brown

16/12/03

Will

Ashcroft

6/05/04

Campbell

Lake

 

Level Two: Squad members are selected from the Queensland State U14 Championships, the Queensland State U15 School Boy squad as well as the Gold Coast Combine.

U16 Level 2

 

 

Josh

Deacon

4/02/00

Oliver

Dineen

17/02/00

Terry

Giacoumis

17/02/00

Matt

Smith

19/02/00

Zanda

Haw

20/02/00

Anthony

Lorimer

21/02/00

Lachlan

McDonald

2/03/00

Jarrod

Mills

24/03/00

Cory

Beaman

3/05/00

Jackson

Dunn

30/05/00

Rainsford

Stone

19/06/00

Bailey

Scott

9/07/00

Cooper

Portelli

11/08/00

Zachary

Palmer

22/08/00

Rayma

Tuputala

2/09/00

Jackson

Brumley

28/09/00

U15 Level 2

 

 

Mitchell

Fitzpatrick

11/01/01

Connor

Budarick

6/04/01

Jack

Wingrave

3/08/01

Ashton

Crossley

10/08/01

Kye

Sunderland

18/01/01

Josh

Molloy

3/02/01

Connor

Harris

5/02/01

Izaya

Leota

28/02/01

Dillon

Lewis

17/03/01

Jaidyn

Gibbs

20/03/01

Jack

James

4/04/01

Lachlan

James

4/04/01

Elijah

Semaan

19/04/01

Corey

Joyce

20/04/01

Matthew

Fraser

5/05/01

Coby

Williams

17/05/01

Joshua

Gore

29/05/01

Riley

Coombes

17/06/01

Ethan

Dawson

26/06/01

Kyriel

Pope

11/07/01

Tyson

Skiller

14/07/01

Thomas

Marsden

26/07/01

Angus

Phelan

9/08/01

Jack

Johnston

5/07/02

Liam

Obrien

11/02/02

Level Three: Squad members are selected from the Queensland State U16 Championships in the previous calendar year as well as the Gold Coast Combine.

First

Last

DOB

Sebastian

Fahey

21/01/97

Jarrod

Butler

8/05/97

Kurt

Skuse

1/06/97

Didymus

Blankett

19/06/97

Jesse

Joyce

17/08/97

Cody

Filewood

29/08/97

Max

Spencer

4/10/97

Ben

Robinson

15/10/97

Connor

West

30/12/97

Harris

Newton

8/01/98

Jack

Bowes

26/01/98

Jesse

Beame

1/01/98

AJ

Dawson

5/02/98

Josh

Matulis

13/02/98

Ben

Presser

15/02/98

Jesse

Esam

18/02/98

Jarred

Barr

20/02/98

Kai

Sheers

25/02/98

Jacob

Kenny

8/03/98

Matt

Wells

14/03/98

Connor

Shrimpton

16/03/98

Corey

Mullins

24/04/98

Curtis

Marsden

16/05/98

Hayden

Carthew-Zimmer

28/05/98

Travers

Golding

4/06/98

Tom

Frazer

16/07/98

Daniel

Charlesworth

4/08/98

Jye

Melverton

29/08/98

Bradley

Scheer

31/08/98

Sam

Jewell

1/09/98

Jye

Davies

1/10/98

Jackson

Collins

5/11/98

Damien

Ashby

19/11/98

Hayden

Greentree

11/12/98

Riley

Campbell

13/01/99

Brodie

Foster

3/03/99

Harry

Simington

28/03/99

Joel

Platell

13/04/99

Tyson

Schuener

14/04/99

Sam

Davidson

6/05/99

Blair

Sutton

6/07/99

Brayden

Crossley

16/08/99

Mitch

Olarenshaw

27/08/99

Connor

Nutting

9/10/99

Jacob

Dawson

3/11/99

CAIRNS

Level 3

First

Last

DOB

Shawn

Watson

2/03/98

Phillip

Stumer

4/10/98

Joe

Kura

19/11/98

Damian

Burke

21/01/99

Brandon

Jackonia

10/02/99

Tom

Goodall

1/04/99

Angus

Dickson

20/10/99

Jacob

Heron

10/12/99

Timakoi

Bowie

4/04/99

Lachlan

Smith

29/06/99

Level 2 

First

Last

DOB

Max

Culpitt

7/01/00

Caleb

Graham

12/09/00

Riley

Clark

29/01/00

Tui

Lowah

8/04/00

Riley

Maher

7/05/00

Oliver

Koch

22/05/00

Liam

Watson

23/12/00

Branden

Deslandes

25/01/01

Jai

Newell

18/02/01

Daniel

Davidson

7/05/01

Hamiso

Tabuai-Fidow

5/09/01

Level 1

First

Last

DOB

Alex

Davies

18/03/02

Austin

Harris

30/04/03

Oakley

Wallace

16/07/03

Tamuri

Wigness

26/03/02

CAPRICORNIA:

Level 3

   

Invites

 

DOB

Josh

Redsell

5/01/98

Ben

Dempsey

11/04/98

Connor

Russell

1/03/99

Kwabanya

Boakye

16/03/99

Level 2 

Invites

 

DOB

Jackson

Mangnion

14/04/00

Fraiser

Bishop

16/06/00

Kane

Haua

5/07/00

Ari

Miles

16/08/00

Trey

Dummett

21/03/01

Zanna

Stevenson

21/05/01

James

Richardson

15/10/01

Blake

Stebbins

21/12/01

Level 1

Invites

 

DOB

Tyela

Perry

1/09/03

Adam

Hull

19/11/03

Mitchell

Tucker

2/12/03

MACKAY:

Level 3

Invites

 

DOB

Nick

Kempe

24/02/98

Eli

Gunders

8/10/98

Harrison

Arnold

8/04/99

Riley

Dreghorn

16/04/99

Level 2

Invites

 

DOB

Tyrell

Lafituanai

17/01/00

Adam

Fedor

15/09/01

Blake

Jones

8/11/01

Level 1

Invites

 

DOB

William

Bella

 

Brody

Morris

 

* It should be noted that players have the opportunity to join the Gold Coast SUNS Talent Academy program at any of the four levels, and selection does not guarantee involvement for the following Level.

To find out more about the Gold Coast SUNS Talent Academy please contact Jason Torney on 0412 836 241 or email Jason.Torney@goldcoastfc.com.au