TelstraAFL Live Pass
Main content

Latest Video

Academy Combine: 2km Time Trial

1:27pm  Sep 21, 2018

Academy Combine: Kicking Test

3:04pm  Sep 19, 2018

SUNS TV: Mackay Q&A

2:55pm  Sep 19, 2018

Latest News

Season Review: Nick Holman

After being picked up in the 2017 Rookie Draft, Nick Holman impressed in his first year back in the AFL system.

9:17am  Sep 21, 2018

Mackay deal excites Bella

On Tuesday the Gold Coast SUNS announced a new four-year partnership for its Women’s AFL Football program with Mackay Regional Council.

4:23pm  Sep 19, 2018

GC SUNS Women to play in Mackay

The Gold Coast SUNS are pleased to announce a new destination partnership for our Women’s AFL Football program with the Mackay Regional Council.

10:30am  Sep 18, 2018

2018 NAB All Star Squads

goldcoastfc.com.au  September 4, 2018 4:00 PM

Gold Coast SUNS Male Academy players, Hewago (Ace) Paul Oea and Connor Budarick, will have the chance to live out every young footballer's dream when they run out onto the hallowed MCG turf on AFL Grand Final day.

The two players will take part in the 2018 NAB AFL All Stars ‘Futures’ match as a curtain raiser to the Grand Final.

The best under-17 talent from around the nation will be on show, with all players involved set to be draft eligible in 2019.

Oea will represent Team Bartel, while Budarick will line up for Team Riewoldt.

NAB AFL Academy Head Coach Luke Power will take charge of Team Riewoldt, and South Australian Under-18 coach (and this year’s Under-18 All-Australian coach) Tony Bamford will mentor Team Bartel.

AFL Talent Ambassador Kevin Sheehan said the match will give AFL club recruiting personnel and the fans a chance to see the games future stars as part of our games biggest day. 

“The players are all Draft eligible in 2019 so clubs will get a great insight into next year’s crop. With trading of future selections now part of the AFL Drafting landscape this game becomes essential viewing for clubs and should be a great spectacle for fans,” Sheehan said. 

“The likes of Vic Metro’s Noah Anderson, Western Australia’s Luke Jackson, NSW/ACT’s Liam Delahunty and Tasmania’s Mitch O’Neill will represent ‘Team Riewoldt’ while South Australia’s Will Gould, Queensland’s Hewago Paul Oea and Vic Country’s Hayden Young and will play for ‘Team Bartel’. 

“All players were prominent in this year’s NAB AFL Under-18 Championships as bottom-aged players and we look forward to watching their progression.

“We are pleased to have the support of two champions of the game in Jimmy Bartel and Nick Riewoldt – the players in their teams will have a memorable experience.”

2018 NAB AFL All Stars Squads

TEAM RIEWOLDT

No.

First name

Surname

State Academy

Club

1

Kysaiah

Pickett

SA

Woodville West Torrens

2

Rhai Arn

Cox

WA

East Perth

3

Malcolm

Rosas

NT

Darwin

4

Connor

Budarick

QLD

Suns Academy

5

Jack

Mahoney

VIC M

Sandringham Dragons

6

Trent

Bianco

VIC M

Oakleigh Chargers

7

Dylan

Stephens

SA

Norwood

8

Mitch

O'Neill

TAS

North Hobart

16

Jackson

Mead

SA

Woodville West Torrens 

17

Deven

Robertson

WA

Perth

18

Sam

Flanders

VIC C

Gippsland Power

19

Dylan

Williams

VIC M

Oakleigh Chargers

20

Lachlan

Ash

VIC C

Murray Bushrangers

21

Brock

Smith

VIC C

Gippsland Power

22

Tom

Green

NSW/ACT

Marist

24

Noah

Anderson

VIC M

Oakleigh Chargers

25

Darcy

Chirgwin

VIC C

Geelong Falcons

26

Brodie

Kemp

VIC C

Bendigo Pioneers

31

Liam

Delahunty

NSW/ACT

Giants Academy

32

Joshua

Rayner

NSW/ACT

Swans Academy

33

Joshua

Worrell

VIC M

Sandringham Dragons

34

Charlie

Dean

VIC M

Sandringham Dragons

35

Luke

Jackson

WA

East Fremantle

36

Andrew

Courtney

VIC M

Sandringham Dragons

 

TEAM BARTEL

No.

First name

Surname

State Academy

Club 

1

Hewago

Paul Oea

QLD

Suns Academy

2

Caleb

Serong

VIC C

Gippsland Power

3

Matt

Rowell

VIC M

Oakleigh Chargers

4

Will

Chandler

NSW/ACT

Murray Bushrangers

5

Flynn

Perez

VIC C

Bendigo Pioneers

6

Will

Martyn

QLD

Lions Academy

7

Ryan

Gardner

VIC M

Northern Knights

8

Cameron

Taheny

SA

Norwood

9

Darcy

Cassar

VIC M

Western Jets

16

Lachlan

Potter

VIC M

Northern Knights

17

Elijah

Taylor

WA

Perth

18

Jeremy

Sharp

WA

East Fremantle 

19

Hugo

Ralph-Smith

VIC M

Sandringham Dragons 

20

Hayden

Young

VIC C

Dandenong Stingrays

21

Trent

Rivers

WA

East Fremantle

22

Cooper

Stephens

VIC C

Geelong Falcons

23

Mitchell

Georgiades

WA

Subiaco

24

Karl

Finlay

SA

North Adelaide

31

Will

Gould

SA

Glenelg

32

Fischer

McAsey

VIC M

Sandringham Dragons 

33

Bigoa

Nyuon

VIC C

Dandenong Stingrays 

34

Jack

Buller

WA

Claremont

35

Emerson

Jeka

VIC M

Western Jets

36

Jack

Bell

VIC M

Sandringham Dragons